Prawna ochrona rodziny 20-1S-POH
Podstawowym aktem prawnym zawierającym regulacje w zakresie ochrony rodziny jest kodeks rodzinny i opiekuńczy. Jednakże studenci, dla których realizowany jest ten przedmiot są już po zajęciach z prawa rodzinnego i opiekuńczego w związku z czym problematyka ta zostanie pominięta.
Treści programowe przedmiotu obejmować będą:
- Ochrona rodziny w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej;
- Regulacje prawne w zakresie wspierania rodziny z trudnościami w prawidłowej realizacji funkcji opiekuńczo - wychowawczej oraz dziecka z tej rodziny (asystent rodziny, placówki wsparcia dziennego, rodzina wspierająca);
- Instytucja pieczy zastępczej (cel, podstawowe zasady organizacji, formy i rodzaje pieczy zastępczej);
- Pomoc osobom uprawnionym do alimentów (działania motywujące podejmowane wobec dłużników alimentacyjnych, świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego);
- Świadczenia rodzinne;
- Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie (procedura Niebieskie Karty, procedura odbierania dziecka w przypadku zagrożenia jego zdrowia bądź życia w związku z przemocą w rodzinie);
- Prawnokarna ochrona rodziny (wybrane przestępstwa przeciwko rodzinie i opiece).
- Uprawnienia pracownicze związane z rodzicielstwem (szczególna ochrona pracownic będących w ciąży, urlopy związane z rodzicielstwem: urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy; prawo do dodatkowej przerwy na karmienia dziecka, zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem).
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
Posiada elementarną wiedzę o miejscu pracy socjalnej w systemie nauk oraz o jej przedmiotowo-metodologicznych powiązaniach z innymi dyscyplinami nauk (w szczególności naukami humanistycznymi, społecznymi, medycznymi).
Posiada elementarną wiedzę o strukturach życia społecznego (w sektorze publicznym, prywatnym oraz pozarządowym) oraz relacjach, zachodzących między strukturami i tworzącymi je instytucjami.
Posiada wiedzę o sposobach wpływania na ludzi i wie jak oddziaływać na klientów pomocy społecznej, na rzecz rozwiązywania ich własnych problemów.
Posiada wiedzę z zakresu nauk o rodzinie, psychologii, etyki, prawa, polityki społecznej w kontekście pracy socjalnej.
Wie, jakie są uprawnienia (klienta i pracownika socjalnego), ich zakres oraz sposoby egzekwowania.
Umiejętności
Skutecznie komunikuje się werbalnie i niewerbalnie – w mowie i na piśmie w języku polskim
Posługuje się systemami normatywnymi oraz konkretnymi normami, w tym prawnymi, istotnymi z punktu widzenia pomocy społecznej.
W pracy socjalnej z jednostką, grupą, rodziną i społecznością lokalną stosuje wiedzę z zakresu psychologii, etyki, prawa, polityki społecznej.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: