Osoba chora w rodzinie 20-1S-OCR1
Rola opiekuńczo-pielęgnacyjna rodziny. Choroba jako problem rodziny. Profilaktyka i ochrona zdrowia rodziny. Polityka zdrowotna państwa na rzecz obywateli jako kategoria polityki społecznej. Główne choroby społeczne a zagrożenia współczesnej rodziny. Styl życia, odżywianie a zdrowie. Sport a zdrowie rodziny. Seniorzy i ich zdrowie w rodzinie. Choroby wieku starczego. Kwestie funkcjonalne i emocjonalne ciężkiej choroby w rodzinie. Strategie radzenia sobie z problemem choroby w rodzinie. Zły stan zdrowia w perspektywie społecznej (wg Anthony Giddensa oraz innych współczesnych socjologów). Jakość życia w chorobie. Założenia opieki paliatywno-hospicyjnej. Formy opieki nad chorymi w stanie terminalnym. Ruch hospicyjny w Polsce i na świecie. Pacjenci hospicyjni, ich rodziny i wolontariat. Śmierć jako konsekwencja choroby w rodzinie.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2018L: | W cyklu 2017L: | W cyklu 2018Ln: |
Kryteria oceniania
Zasady zaliczenia: obowiązkowa obecność na zajęciach ćwiczeniowych, 1 nieobecność dozwolona, możliwość kontroli obecności na wykładzie,
kolokwium zaliczeniowe w formie trzech pytań opisowych. Każde pytanie z punktacją maksymalną 10 punktów, łącznie 30 punktów, 15 punktów na ocenę dostateczną.
Literatura
Literatura:
1. Poradnik praktyczny dla seniora: edukacja do starości, profilaktyka, aktywacja. Wielkopolskie Stowarzyszenie Wolontariuszy Opieki Paliatywnej „Hospicjum Domowe”, Poznań 2017.
2. Leszczyńska - Rejchert Anna: Praca socjalna z seniorami w perspektywie geragogiki. Uniwersytet Warmińsko – Mazurski, Olsztyn 2016.
3. Lach Daniel Eryk: Niesamodzielność jako ryzyko socjalne. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Poznań 2018.
4. Möse Josef Richard, tł. Dąbrówka Marcin: Opieka nad chorym w domu: jak pomóc w potrzebie i na starość. Oficyna Wydawnicza „ABA”, Warszawa 2014.
Literatura uzupełniająca: Poradniki medyczne dotyczące profilaktyki medycznej, dostępne w ośrodkach zdrowia, szpitalach, ulotki dotyczące chorób i postępowania profilaktycznego, jak i zdrowotnego.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: