Podstawy przedsiębiorczości 20-1F-PPI
Zarys zagadnień poszczególnych sesji:
1. Przedsiębiorczość - fundamenty.
Sesja podzielona jest na dwie części. W pierwszej następuje prezentacja kursu (jego celów, struktury etc.), przedstawienie sylabusa oraz zasad zaliczenia. W drugiej uwaga skierowana jest na osobę przedsiębiorcy i na specyfikę prowadzenia działalności biznesowej. W centrum pozostają pytania: Czym jest przedsiębiorczość? Kim jest przedsiębiorca - czy można określić profil osobowościowy człowieka sukcesu? Czy biznes jest dla każdego, czy trzeba się urodzić z "tym czymś"? Jakie znaczenie dla gospodarki i społeczeństwa ma indywidualna działalność gospodarcza?
2. Innowacyjność i kreatywność – pomysł na biznes.
Metody kreowania pomysłów, które mogą udoskonalać jakość życia społecznego i - w konsekwencji - okazać się dochodowym przedsięwzięciem. Rola przedsiębiorcy w społeczności lokalnej - biznes jako inspirator zmian na lepsze.
3. Analiza wykonalności – model biznesowy
Strategiczne myślenie o pomyśle na biznes w szerszym kontekście środowiska, w którym ma być on realizowany. Przygotowanie solidnego fundamentu (uzasadnienia biznesowego) dla realizacji zamyślonego projektu.
4. Biznesplan.
Roztropne prowadzenie biznesu wymaga dobrze przemyślanego i przetestowanego planu. Istotne jest, aby przećwiczyć podstawowe elementy budowania poprawnego biznesplanu.
5. Gospodarka rynkowa.
Funkcjonujemy w gospodarce rynkowej. Wprowadzenie podstawowych pojęć i terminów: rynek, prawo popytu, prawo podaży, niestandardowe krzywe popytu i podaży, czynniki kształtujące podaż i popyt, paradoksy konsumentów.
6. Symulacja rynkowa
"Symulacja rynkowa" imituje wolny rynek w ramach sali ćwiczeniowej. Kupno-sprzedaż-produkcja oraz prowadzenie stosownej dokumentacji służą nabraniu wprawy w myśleniu biznesowym. Sukces odnosi ten, kto kończy grę bogatszy niż ją zaczynał.
7. Zarządzanie projektem.
Projektem jest każde złożone przedsięwzięcie, nie tylko biznesowe. Ideą tych zajęć jest przećwiczenie wyznaczania celów (zadań), formułowania do nich dróg dojścia, wyznaczania deadline-ów oraz pilnowania realizacji poszczególnych etapów projektu.
8. Zamknięcie kursu
Podsumowanie treści kursu, wyjaśnienie wątpliwości, wystawienie ocen.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2016Z: | W cyklu 2017Z: | W cyklu 2017Zn: | W cyklu 2018Z: | W cyklu 2018Zn: | W cyklu 2016Zn: |
Efekty kształcenia
Wiedza:
Posiada wiedzę o różnych rodzajach systemów gospodarczych.
Zna strukturę i podstawowe zasady funkcjonowania gospodarki rynkowej.
Zna podstawowe reguły podejmowania decyzji w sferze finansów.
Umiejętności:
Posługuje się podstawowymi pojęciami ekonomicznymi.
Formułuje podstawowe zależności gospodarcze.
Rozpoznaje czynniki sukcesu w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Potrafi wykorzystać wiedzę na temat działalności różnego typu instytucji w celu poznania zasad ich funkcjonowania.
Potrafi sformułować cele działalności podmiotów instytucjonalnych.
Kompetencje:
Jest przygotowany do aktywnych zachowań na rynku pracy. Ma świadomość korzyści i kosztów podejmowanych decyzji ekonomicznych.
Ma świadomość wymagań związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Literatura
Nasiłowski Mieczysław, Podstawy przedsiębiorczości, Warszawa : "Key Text", 2002.
Scarborough Norman M., Cornwall Jeffrey R., Essentials of entrepreneurship and small business management, Boston: Pearson, [2015] ©2016.
Sowell Thomas, Ekonomia dla każdego czyli O czym każdy szanujący się obywatel, wyborca i podatnik wiedzieć powinien, Warszawa; Chicago: Fijorr Publishing, [2003].
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: