Podstawy prawne opieki nad dzieckiem i wsparcia społecznego 10-4S-PPS1
Przedmiot ma na celu zapoznanie studentów z instytucjami prawnymi w zakresie organizacji opieki nad dzieckiem oraz formami wsparcia dla rodzin z problemami w realizacji funkcji opiekuńczo - wychowawczej. Podstawową i pierwotną formą opieki nad dzieckiem jest piecza sprawowana przez rodziców w ramach władzy rodzicielskiej. Realizując prawo dziecka do wychowania się w rodzinie ustawodawca przewidział wiele form wsparcia dla rodzin, które niewłaściwie realizują funkcję opiekuńczo - wychowawczą, co najczęściej skutkuje zagrożeniem dobra dziecka. Pomoc tym rodzinom ma na celu niedopuszczenie do odebrania dziecka. Piecza zastępcza ma bowiem charakter subsydiarny wobec pieczy sprawowanej w ramach władzy rodzicielskiej. Piecza zastępcza ma również charakter tymczasowy, co oznacza, że powinno się dążyć, aby umieszczone w niej dziecko jak najszybciej mogło powrócić do rodziny albo w braku takiej możliwości zostać przysposobione.
W ramach zajęć omówione zostaną następujące zagadnienia:
1. Instytucja władzy rodzicielskiej
2. Kontakty rodziców i innych osób bliskich z dzieckiem,
3. Instytucja opieki prawnej,
4. Wsparcie dla rodzin niewłaściwie realizujących funkcję opiekuńczo - wychowawczą,
5. Cel i organizacja pieczy zastępczej (rodzinne i instytucjonalne formy pieczy zastępczej),
6. Usamodzielnianie wychowanków pieczy zastępczej,
7. Instytucja przysposobienia
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
WIEDZA
PE2_W01
- zna nazwy podstawowych istytucji prawnych z zakresu opieki nad dzieckiem oraz wsparcia społecznego dla rodzin z dziećmi.
PE2_W08
- ma wiedzę na temat przepisów prawnych regulujących status dziecka w rodzinie, pieczy zastępczej i rodzinie adopcyjnej.
PE2_W13
- zna akty prawne regulujące instytucję władzy rodzicielskiej, opieki prawnej, pieczy zastępczej i przysposobienia.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: