Prawa człowieka w aspekcie konstytucyjnym i międzynarodowym 10-4F-PCW
Zajęcia podejmują zagadnienia ochrony praw człowieka. Wskazują na podstawowe wolności i prawa zagwarantowane w Konstytucji oraz omawiają międzynarodowe źródła ochrony praw człowieka. Studenci/studentki podczas zajęć mają możliwość dyskusji na temat prawa do życia, sytuacji kobiet, osób z niepełnosprawnościami, osób LGBT, osób starszych, w aspekcie dyskryminacji i prawa do równego traktowania. Istotnym elementem zajęć będzie procedura ograniczenia wolności i praw człowieka. Zagadnienia prezentowane będą na tle orzeczcnictwa organów międzynarodowych, np. Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, Trybunału Sprawiedliwości.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu przedmiotu student:
WIEDZA
PE2_W17
- zna i rozumie na poziomie elementarnym koncepcję praw człowieka.
- zna podstawowe akty prawne prawa krajowego i międzynarodowego regulujące prawa człowieka
- ma wiedzę wprowadzającą w zakresie wybranych zagadnień praw człowieka
UMIEJĘTNOŚCI
PE2_U01
- potrafi dokonać obserwacji i interpretacji zdarzeń stanowiących naruszanie praw człowieka.
PE2_U04
- potrafi uzasadnić potrzebę ochrony praw człowieka.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE
PE2_K01
- ma świadomość poziomu swojej wiedzy o prawach człowieka i umiejętności interpretacji norm regulujących ochronę praw człowieka
PE2_K04
- utożsamia się z wartościami, które stanowią podstawę koncepcji prawa człowieka oraz regulacji środków prawnych służących ochronie prawa człowieka.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: