Zapisy na specjalność: psychologia społeczności, st. jedn. 000S-3E-SPO
Psychologia Społeczności (SPO)
Problematyka psychologii społeczności jest interdyscyplinarna. Obejmuje psychologię społeczną
i środowiskową, socjologię, ekologię, geografię społeczną, nauki polityczne i antropologię kulturową.
Absolwenci z tą specjalnością powinni zdobyć umiejętności pomocne w rozpoznawaniu potrzeb
i problemów społeczności, animowaniu aktywności społecznej i obywatelskiej, znajdowaniu właściwej formuły organizacyjnej w integracji społeczności, we wspomaganiu rozwoju przedsiębiorczości społecznej, w rozwiązywaniu problemów i pokojowym radzeniu sobie
z konfliktami, w zapobieganiu zjawiskom patologii społecznej (np. agresji, uprzedzeniom, różnych form wykluczenia), oraz interwencji w przypadku ich zaistnienia, a także w kształceniu oraz doskonaleniu umiejętności społecznych i obywatelskich w danej zbiorowości. Istotne są także umiejętności monitorowania zmian społecznych, badań w działaniu, ewaluacji inicjatyw i projektów społecznych.
Program specjalności zawiera następujące moduły tematyczne: państwo i społeczeństwo; społeczności z perspektywy wielokulturowej; grupy i relacje międzygrupowe; konstruktywność i destruktywność w życiu społecznym; umiejętności psychospołeczne; metodologia badań społeczności.
Literatura
Procedura rekrutacji na specjalności dla kierunku Psychologia na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych w roku akademickim 2016/2017
1. Po uzyskaniu zaliczenia z przedmiotu Wprowadzenie do specjalności studenci rejestrują się w systemie USOS podając preferowaną specjalność .
2. W przypadku wyboru specjalności przez większą liczbę studentów, niż przewidziano w ustalonym limicie, kierownik specjalności przeprowadza dodatkowe postępowanie kwalifikacyjne.
3. Dodatkowe postępowanie kwalifikacyjne będzie polegało na zaliczeniu testu wiadomości z wyznaczonej lektury, powiązanej ze specjalnością.
• Specjalność Psychologia Kliniczna: Sęk H. (red.)(2005 i późniejsze) Psychologia kliniczna. Tom I. Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN, rozdziały 1, 2, 3, 4.
• Specjalność Psychologia Społeczności: Kaniasty K. (2003) Klęska żywiołowa czy katastrofa społeczna? Gdańsk GWP, prolog, rozdz.1,2,3,4.
• Specjalność Psychologia Wspierania Rozwoju i Kształcenia: Sokołowska E. (red.) (2013) Psychologia wspierania rozwoju i kształcenia. Warszawa, Wyd. APS, całość książki.
4. Na podstawie wyników testu wiadomości kierownik specjalności tworzy listę rankingową kandydatów na specjalność. Biorąc pod uwagę limit miejsc, kierownik specjalności tworzy listę osób zakwalifikowanych na specjalność.
5. Studenci nie zakwalifikowani na specjalność zostają przesunięci do specjalności dysponującej wolnymi miejscami. Gdy zaistnieje taka możliwość (wolne miejsca na dwóch pozostałych specjalnościach) kierownicy specjalności rozmawiają z kandydatami, uzgadniając przydział do danej grupy.
6. Ostateczną decyzję dotyczącą przydziału do grupy specjalnościowej podejmuje Dziekan.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: