Egzamin na specjalność (nauczycielska): pedagogika opiekuńczo-wychowawcza (studia niestacjonarne I stopnia) 000N-3E-P-POW
Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza
Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza o profilu praktycznym daje możliwość poznania zagadnień związanych ze społeczno-kulturowymi czynnikami wspierającymi, jak również opóźniającymi rozwój dziecka i rodziny. Analizuje rozwój dziecka i rodziny w szerokiej perspektywie społeczno-kulturowej i psychologicznej.
Absolwent pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej o profilu praktycznym dysponuje wiedzą dotyczącą specyfiki procesów wychowawczych i potrafi ją zastosować w podstawowych instytucjach i organizacjach edukacyjnych, poszukiwać czynników sprzyjających rozwojowi jednostek, grup i środowisk. Posiada kompetencje z zakresu diagnozowania problemów rozwojowych, rozpoznawania społecznych mechanizmów sprzyjających i utrudniających ten rozwój.
Posiada umiejętności komunikacji z różnymi podmiotami procesu wychowawczego, potrafi współdziałać z nimi, organizować je wokół różnych, wspólnie podejmowanych celów i inicjatyw, umie przygotowywać i realizować projekty wychowawcze, socjalne i kulturalne.
Specjalność przygotowuje do dwóch obszarów pracy pedagogicznej – w szkole (absolwent może być pedagogiem szkolnym, nauczycielem-wychowawcą w świetlicy szkolnej, w internacie, w ośrodkach szkolno-wychowawczych i innych placówkach społeczno-edukacyjnych) oraz w placówkach opiekuńczo-wychowawczych i socjalnych (jako opiekun w żłobku, klubiku, organizator opieki nad małym dzieckiem w środowisku lokalnym, asystent rodziny).
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: