Egzamin na specjalność: arteterapia (2-l, edukacja artystyczna, st. stacjonarne) 0000-7E-ARE
Absolwent specjalności arteterapia poprzez kontakt ze sztuką rozwija własną osobowość oraz potencjał twórczy: doskonali swoje umiejętności warsztatowe oraz uczy się świadomie dobierać techniki w procesie terapeutycznym. Na studiach nabywa wiedzę o psychologicznych oraz metodologicznych podstawach terapeutycznych oddziaływań przez sztuki plastyczne; osiąga umiejętność formułowania celu, planu oraz oceny skuteczności podjętej terapii. Zdobywa przygotowanie umożliwiające dalszy rozwój w wybranym kierunku arteterapii oraz umiejętność skutecznego i świadomego posługiwania się działaniami plastycznymi w pracy z osobami potrzebującymi wsparcia. W praktyce zawodowej będzie umiał posłużyć się metodami arteterapeutycznymi, bazującymi na procesie doświadczania sztuki oraz na procesie twórczym. Absolwent powinien ukształtować własną postawę twórczą, która w powiązaniu z wiedzą teoretyczną umożliwi mu podjęcie aktywności zawodowej bądź to na gruncie artystycznym, bądź to w działaniach terapeutycznych.
Absolwent specjalności arteterapia będzie mógł podjąć pracę w: placówkach upowszechniania kultury i sztuki, w których ma miejsce oddziaływanie za pomocą sztuki oraz terapia poprzez sztukę; pracowniach arteterapeutycznych; świetlicach terapeutycznych, firmach usług terapeutycznych; a w przypadku jeśli absolwent posiadł wykształcenie pedagogiczne na poziomie studiów I stopnia w: ośrodkach wychowawczych lub świetlicach szkolnych. Absolwent może prowadzić samodzielną praktykę arteterapeutyczno-artystyczną w tworzonym przez siebie ośrodku skierowanym dla dowolnej grupy wiekowej.
Kontynuacja edukacji na studiach III stopnia zgodnie z procesem bolońskim. Możliwość kontynuacji rozwoju artystycznego w zakresie sztuk plastycznych w wybranej uczelni wyższej w kraju lub zagranicą. Możliwość pogłębiania umiejętności w zakresie arteterapii i kompetencji terapeutycznych na odpowiednich studiach III stopnia lub studiach, kursach, szkoleniach podyplomowych z zakresu arteterapii, terapii, psychologii.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: