American Art – American Landscape 00-0F-AAL
Konwersatorium „American Landscape” dotyczy aspektów sztuki amerykańskiej związanych z pejzażem. Ma na celu przybliżenie studentom mniej znanych w Polsce artystów i przykładów sztuki amerykańskiej, przedstawień krajobrazu Stanów Zjednoczonych. Tematy omawiane w trakcie trwania konwersatorium (15 x 2 godziny) nie prezentują tradycyjnego kursu amerykańskiej sztuki związanej z pejzażem. Omawiane będą i proponowane wybrane zjawiska i postaci artystów, w odwróconym porządku tj. zaczynając od przykładów współczesnych a kończąc na początkach malarstwa pejzażowego w Ameryce. Celem, poza przybliżaniem mniej znanych zjawisk artystycznych, jest poznawanie, poprzez bogaty materiał wizualny, motywów, tematów, różnych strategii i technik pracy związanej z naturą - w plenerze i w pracowni. Te zagadnienia studenci mogą odnosić do własnej pracy artystycznej i nawiązywać do nich w prezentacjach, które przygotowują. Mamy też przy okazji możliwość przebycia wyobrażonej podróży po Stanach Zjednoczonych.
Przykładowe tematy Konwersatorium: „American Land Art Old and New”, “Alex Katz Landscapes”, “Ritchard Diebenkorn – from Abstracktion to Figuration and Back”, „David Hockney in America”, “Modernists New York”, „Precisionism and Industrial landscape”, “Winslow Homer – Man and Nature”, “Niagara falls by Frederic Church”, “Thomas “Yellowstone” Moran”, „Kindred Spirids – Thomas Cole and Asher Durand”.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2021Z: | W cyklu 2020Z: |
Efekty kształcenia
Wiedza
Student poznaje wiedzę przedmiotową wybranego zagadnienia sztuki kultury oraz związaną z tym zagadnieniem terminologię w języku obcym.
Student poznaje formy obcojęzycznego dyskursu o sztuce i kulturze.
Umiejętności
Student czyta w języku obcym teksty dotyczące sztuki i kultury
Student formułuje w języku obcym wypowiedzi dotyczące sztuki i kultury.
Student potrafi poszukiwać w źródłach drukowanych i internetowych informacji w języku obcym z zakresu sztuki i kultury.
Kompetencje społeczne
Student komunikuje się w języku obcym na tematy dotyczące sztuki i kultury.
Kryteria oceniania
Ocena odbywa się na podstawie obecności i aktywnego uczestnictwa w zajęciach a także na podstawie przygotowanej i przedstawionej w grupie prezentacji na wybrany przez siebie temat. Prezentacje odnoszą się do zjawisk, postaci lub dzieł sztuki związanych z omawianym tematem pejzażu w kontekście własnej pracy artystycznej i zainteresowań Prezentacje są publikowane na platformie grupy konwersatorium w MS Teams.
Nie jest oceniana znajomość języka angielskiego.
Literatura
Po każdych zajęciach studenci otrzymują dodatkowe materiały źródłowe rozwijające omawiany temat (materiały ilustracyjne, filmy do oglądania i artykuły do czytania online) zamieszczane na stronie grupy w MS Teams. Do dyspozycji mają też pliki prezentacji z wykładu. Przykładowe linki z których udostępniane są materiały dla studentów:
Khan Academy https://www.khanacademy.org/humanities/art-1010https
Smithsonian American Art Museum https://americanart.si.edu/
National Gallery of Art https://www.nga.gov/
Museum of Modern Art https://www.moma.org/
The Metropolitan Museum of Art https://www.metmuseum.org/
Art Institute of Chicagohttps://www.artic.edu/collection
Tate Gallery https://www.tate.org.uk/
Andy Warhol Foundation https://warholfoundation.org/
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: